Techniki nadruków


sublimacja

Sublimacja

Najtrwalsza i najdokładniej odwzorowująca drukowany projekt technika. Metoda sublimacji polega na wydrukowaniu wzoru specjalnymi farbami na papierze sublimacyjnym, a następnie wgrzaniu go pod odpowiednią temperaturą w materiał. Nadruk staje się jednocześnie strukturą materiału i jest odporny na pranie. Największym ograniczeniem tej techniki jest dobór materiału, ponieważ sublimację wykonuje się głównie na tkaninach sztucznych (poliester) w jasnym kolorze.

flex

Flex

Bardzo trwała technika tworzenia nadruków, polegająca na ploterowym wycięciu wzoru na pokrytej klejem folii, a następnie wgrzaniu jej przy użyciu prasy w materiał. Występuje wiele różnych kolorów i rodzajów folii m.in. odblaskowa, matowa czy metaliczna. Technika idealna do niskich nakładów.

termotransfer

Termotransfer

Jest to metoda druku pośredniego. Polega na przygotowanie nadruku sitodrukiem na specjalnym papierze transferowym, a następnie pokryciu go klejem. Następnie nadruk transferowany jest na docelowe podłoże (koszulka, czapka, parasolka itp.). Termotransfer charakteryzuje się gładkością oraz bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów projektu.

haft

Haft

Technika ta polega na automatycznym wyszyciu wzoru na tkaninie za pomocą specjalnie zaprogramowanej maszyny. Zaletą haftu jest elegancki wygląd, bardzo wysoka trwałość oraz szeroka gama kolorystyczna. Hafty wykonuje się głównie na grubszych materiałach takich jak: polar, skóra lub jedwab. Technika opłacalna dla większych nakładów.

Sitodruk

Sitodruk

Bardzo popularna i wykorzystywana przy większych nakładach technika druku. Wzory przenosi się tu za pomocą specjalnie wykonanej matrycy-siatki, przez którą przeciskana jest farba. Dla każdego koloru należy wykonać osobną matrycę. Wysoka trwałość i szybki czas wykonania sporych ilości nadruków, to główne zalety tej techniki.

DTG

Druk cyfrowy DTG

Technika polegająca na wykonaniu nadruku bezpośrednio na materiale przy użyciu specjalnej maszyny drukującej. Po przygrzaniu na prasie nadruk zyskuje swoją trwałość. Największym atutem tej metody jest brak ograniczenia jeśli chodzi o kolory nadruku. Drukować można projekty z przejściami tonalnymi np. zdjęcia. Technika przeznaczona do druku na bawełnie.